Брест (Ulmus campestris)

За лек се користи кората и листот  против изгореници, замрзнатини, чиреви на желудникот и дванаестопалачното црево,  рани, посекотини, абразија.

Се употребува за стомачни проблеми, колитис, пролив, цистит и метрит (воспаление на матката).brest-2

Повеќето од фитотерапевтите го препорачуваат брестот за кожни болести, дерматити, егземи итн.

Исто така наоѓа примена во лечење на трипер, крварење, грчеви во стомакот и цревата, кашлица, болки во грло, гинеколошки проблеми и слично.

Надворешно се користи за компреси за гнојни рани, суви лишаи, за облоги против чиреви и др.

Наоѓа примена и кај лечење на хемороиди,

 

Рецепт за чај од брест:

1 супена лајца иситнета кора се вари 15 минути во половина литар вода. Се остава да се излади. После 45 минути се прецедува и кон добиената смеса додајте вода за повторно да се добие половина литар.

Одварот се пие по 1/4-1/2 чаши 3-4 пати на ден 20 минути преди јадење.

 

Препаратите од брест имаат адстригентно(стегачко), противвоспалително, диуретично и тонизирачко дејство.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

коментари