Бисерок (Alchemilla vulgaris)

Бисерок – Alchemilla vulgaris

Бисерокот е трајна билки на семејството Розаце со дебел ризом и розета лисја и мали жолто-зелени цветови. Висината на растенијата е 20-40 см. Расте во ливади, полиња, шумски рабови, по рабовите на патиштата, во редок бор и мешани шуми.

Постојат повеќе од сто растителни видови. Тие растат насекаде во области со ладна клима – во планините на Африка, во Северна Америка и Јужна Америка, во Европа и Азија, во северните региони на Индија.

alchemilla vulgaris

Состав на бисерокот

Досега, точниот хемиски состав и лековитите својства на растението не се целосно проучени. Познато е дека листовите и цвеќињата на бисерокот содржат:

 • κатехини – најсилните природни антиоксиданти кои ги уништуваат слободните радикали кои имаат антибактериски и антивоспалителни својства. Тие ја зголемуваат еластичноста и јачината на капиларните ѕидови, ја регулираат нивната пропустливост, апсорбираат вишок холестерол и помагаат во забрзување на метаболизмот;
 • τанини – поседуваат адстрингентни, хемостатични, антибактериски и антиинфламаторни својства;
 • органски киселини – одржување на рамнотежата на киселинските бактерии на телото, зголемување на секрецијата на дигестивните сокови, нормализирање на метаболизмот и спречување на распаѓање, ферментација и репродукција на патогени бактерии во цревата;
 • флавоноиди – биолошки активни супстанции кои имаат антиоксидантни, антиинфламаторни, вазодилататорни и детоксифицирачки ефекти;
 • Витамин Ц – го регулира метаболизмот, неговото присуство е неопходно за нормално функционирање на имунолошкиот систем и дигестивниот систем;
 • горчливи состојки – го стимулира производството на жолчен и желудочен сок, го олеснува варењето.

Бисерокот содржи уште полифеноли, фенол карбоксилни киселини, липиди, лигнин, кумарини.

Вкусот е стегачки, горчлив, мирисот е малку балсамичен.

Во Западна Европа, бисерокот го сметале за волшебна трева. Алхемичарите во средниот век го користеле собирањето роса од листовите на бисерокот позната како “небесна роса”, со помош на која тие се обидувале  да го најдат “каменот на мудроста” – оттука и потеклото на латинското име за бисерокот “Алхемила”.

Бисерокот има антисептично, адстрингентно дејство, заздравува рани, запира крварења, тонизира, се користи за искашлување, има диуретични својства.

Медицинските својства на бисерокот се користат во следниве случаи:

– како адстрингентно средство за лекување на рани

– како диуретик

– при третман на дијареа

– за туберкулоза и при  респираторни болести како експекторант

– во случај на заболувања и воспаленија на очите и носот, со силно крварење на носот

– за чистење на кожата, ослободување од акни

– за секаков вид на  крвавења

– за исчашувања и тумори

– во случај на болести на црниот дроб, бубрезите и стомачни чиреви

– да се подобри метаболизмот

– да се намали холестеролот во крвта

– со менопауза и тешки месечни циклуси

– со вагинални инфекции

– со анемија

– кај хемороиди и гихт

– кај главоболки и мигрена

– кај дијабет

Бисерокот се користи во козметологијата благодарение на неговите адстрингентни  лековити својства

Обезбедува брзо заздравување и затегнување на раните,а  ги лекува и раните кои не заздравуваат подолго време.

– Има антисептички својства

Со бисерокот се третираат чиреви, фурункулоза, фистули  и акни, ја чисти кожата, ги отстранува вишокот маснотии.

Тоа помага во грижата за младата и тинејџерска кожа, склони кон акни и осип.

Во Русија, девојките веќе долго време посетуваат курсеви за третман со бисерок за да ги елиминираат осипите на кожата, па дури и се капат со  бисерокот.

Ја одржува чистината на нормалната кожа и и дава антисептична заштита.

Совршен за проблематична  кожа.

Ги избелува темните дамки и пеги и  ги лечи  брадавиците

Бисерокот  и неговата примена

Многу билки активно се користат во традиционалната медицина, но не добиле официјално признание. Слична приказна е со алхемилата, позната како бисерок, чија употреба многу векови наназад ги спасувала животите низ целиот свет. Но, врз основа на тоа не постојат фармаколошки препарати.

Благодарејќи на тоа што растението содржи многу активни супстанции, обемот на неговата употреба е исклучително широк. Народните доктори  го користат бисерокот во следниве случаи:

 • дезинфекција и забрзување на заздравувањето на раните, чиревите, инфекциите;
 • нормализација на метаболизмот, балансот на минерали и вода;
 • елиминирање на воспаленија на внатрешните органи и системи;
 • уриногенитална сфера;
 • враќање на репродуктивните функции кај жените и мажите;
 • вирусни инфекции, респираторни заболувања;
 • кардиоваскуларни заболувања.

Оваа листа е далеку од комплетна, бидејќи, во зависност од делувањето на бисерокот, се откриваат одредени карактеристики на растението. На кратко, неговите способности можат да бидат сведени на следниве својства:

 • таа е хемостатик – го запира крварењето;
 • делува антибактериски;
 • служи регенеративно;
 • се користи и како тоник;
 • исто така има намена за зајакнување.

Но главната карактеристика на билката е нејзината голема корист за здравјето на жените. Да  ја разгледаме подетално употребата на растението во гинеколошката област.

Употреба на бисерокот во гинекологијата

Бисерокот е билка чија употреба во гинекологијата не е само оправдана, туку и широко практикувана низ целиот свет. Со векови, растението се користи за давање при бело прање, чешање и инфекции.

Бисерокот често се нарекува “женска трева”, а со добра причина – фитостеролите содржани во горните делови на растението имаат ефект сличен на прогестеронот, што само  предизвикува доминантна употреба на оваа билка во гинеколошката пракса. Женското тело е дизајнирано на таков начин што во различни периоди на физиолошки развој, се забележуваат промени во производството на главните полови хормони – естроген и прогестерон. Во случај на хормонална нерамнотежа (ако не е поврзана со природни фактори), болестите се јавуваат во женската генитална сфера (воспаление на матката  или јајници, мастопатија, крварење во матката и други менструални нарушувања). Кај заканата од спонтан абортус, женска неплодност – бисерокот често обезбедува брза и видлива  помош.

Оваа билка се наоѓа насекаде во области со умерена и континентална клима, но посебно се ценети лековитите својства на бисерокот во Јапонија. Постои дури и традиција според која во куќата во која живеат мајка и ќерка, или снаа и свекрвата во исто време, таа што е постара на возраст,  е забрането да ја користи билката за лична употреба. Јапонците веруваат дека бисерокот може да даде на жената вечна младост и убавина, како и да ја умножи репродуктивната функција. Кој човек би сакал брат помлад од неговиот син? Во современото општество, оваа ситуација е нормална, во семејство со традиционален начин на живот – не е сосема.

Употребата на бисерокот за време на бременоста, почнувајќи од 14-тата недела, е многу корисна. Ова ќе ја спречи заканата од спонтан абортус, а исто така ќе придонесе за правилен развој на детето. Покрај тоа, бисерокот им помага на бремените мајки да се справат со нервоза, а телото ќе се подготви за породување. Бисерокот е корисен  и во периодот после пораѓање, бидејќи го зголемува производството на млеко.

Бисерокот се препорачува кај доилки, бидејќи има позитивен ефект врз лактацијата. Билката има експектораторни, диуретични и антивоспалителни својства. Бисерокот се користи како помош за време на породувањето.

Билката го намалува холестеролот во крвта. Бисерокот има хемостатски својства, па затоа се користи за крварења.

Бисерокот веќе долго време се користи во народната медицина. На пример, помага да се обнови менструалниот циклус. Тинктурата на бисерокот ги лекува каверните кај туберкулоза. Истата тинктура може да излечи  дисбактериоза.

Бисерокот се користи за тонзилитис, воспалено грло и други воспаленија на грлото и устата. Исто така може да се употреби како средство за надворешна употреба за чиреви, гнојни рани, истегнати мускули, модринки, па дури и кога имаме нешто исчашено. Со дијабет, се препорачува да земате лекови од бисерок. Ако метаболизмот е вознемирен, тогаш со бисерокот ќе дојде до спасување. Тој  помага за обновување на  ‘рбетниот мозок после прележана болест.

Бисерокот се користи за лекување на болести на системот за дишење – како на пример –  бронхитис со тешко одвојување на шлајмот, бронхијална астма, туберкулоза, трескавични состојби.

Се применува  и кај гастроинтестинални заболувања – чир на желудник и 12 палачно црево, воспаление на цревата, подуеност, варење, слаба перисталтика.

Покрај тоа, традиционалната медицина во различни земји го користи бисерокот за болести на панкреасот, воспаление на жолчката и жолчните канали, за третман на црниот дроб. Се користи и за заболувања на ‘рбетниот мозок, епилепсија, дијабет во почетната фаза, вода во абдомен, цистит, како и ревматизам, внатрешно крварење и разни кожни болести.

Бисерокот, имајќи  широк спектар на употреба, може успешно да се користи за губење на тежината и за борба против целулитот. За овие цели билката се користи и внатрешно и надворешно. За време на спортување (фитнес), употребата на бисерокот внатре придонесува за побрзо губење на тежината. Ова ја зголемува циркулацијата и метаболизмот на крвта, не само во телото како целина, туку и во горните слоеви на кожата, со што се олеснува ресорпцијата на целулитните топчиња.

Бисерокот има антивоспалително, диуретично, холеретично, антисептично, хемостатичко, антимикробно, адстрингентно дејство,  помага при заздравување на рани, има експекторантни својства. бисерокот исто така се препорачува за надворешна употреба – помага во третманот на акни и рани на лицето.

Оваа билка помага во лекувањето на гинеколошки заболувања: вагинално чешање, крварење, болна менструација.  Бисерокот  се нарекува женска трева, бидејќи е одлична терапевтско и превенционо средство кое помага при речиси сите женски болести, а неговата редовна употреба во текот на бременоста им овозможува на жените да избегнуваат компликации при раѓање .

Во народната медицина, бисерокот се користи за болести на гастро-интестиналниот тракт (варење, ентеритис, дијареа, слаба перисталтика и гасови), епилепсија, крварења од носот, дијабет, дисменореа, едем, дијареа, атеросклероза, , течење на носот, кашлица, бронхитис (акутен и хроничен), туберкулоза,  во случај на заболувања на бубрезите и мочниот меур, кардиоваскуларни заболувања.

Бисерокот лекува рани и трофични чиреви, а исто така помага да се третираат разни кожни болести.

Се покажа дека употребата на бисерокот го намалува нивото на холестерол во крвта. Се користи како средство за подмладување, како и за третман на дебелина.

 

Примена на бисерокот

 • ревматизам;
 • гихт;
 • туберколоза;
 • пневмонија;
 • бронхит;
 • настинка;
 • диспепсија;
 • заболувања на стомакот и цревата;
 • атеросклероза;
 • диабет;
 • маларија;
 • аритмија;
 • заболувања на мочниот меур;
 • мастопатија;
 • бесплодие;
 • крварења од матка и желудник;
 • воспаление на матката;
 • дебелина;
 • фурункулоза;
 • изгореници;
 • заболувања на бубрезите и црниот дроб;
 • хемороиди

 

 

 

Коментари

коментари