Линарија (Linaria vulgaris)

Линарија или Див лен

Linaria vulgaris

 

Опис

Линаријата е трајна билка која воглавно е разгранета, а висока е од 40 – 50 см. Билката е гола, единствено на местата каде што се развиваат цветовите, се наоѓаат мали влакненца. Листовите се спротивни и седечки, многу танки и долги. На врвовите на стеблото се развиваат цветови во форма на грозд. Цветовите се во форма на усти. Бојата им е жолта а на дното жолто црвена до протокалова. Свежата билка мириса неубаво, а сува е без мирис…..

 

Кај линаријата, се користи херба од растението за неговата употреба.

 

Лечебните својства на линаријата зависи од тоа, што содржат во различните делови на билката:

 • аукубин (аукубозид) (диуретично (при дисменореја), бактерицидно);
 • каталпол (диуретично (омекнувачко), ослабувачко);
 • линарин (противвоспалително) – лист;
 • манит (манитол, фраксинин) (диуретик, експекторанс, холеретик, при повишен очен притисок, медикаментозни интоксикации, тромбофлебити) — лист;
 • пеганин (вазицин) (му помага на родот кај бремените, експекторанс, абортив, тонизатор (мускули), ослабувачко, холеретик, бронхолитик, при болести на централниот нервен систем ( Паркинсон) — растение.

 

Кај линаријата, се користи херба од растението за неговата употреба.

 

 • диуретично (при дисменореја), бактерицидно
 • омекнувачко,  ослабувачко
 • противвоспалително
 • како диуретик, експекторанс, холеретик, при повишен очен притисок, медикаментозни интоксикации, тромбофлебити
 • му помага на родот кај бремените, експекторанс, абортив, тонизатор (мускули), ослабувачко, холеретик, бронхолитик, при болести на централниот нервен систем ( Паркинсон)

Линаријата се употребува за следниве болести :

 • паѓање на косата
 • вртоглавица
 • труење
 • канцер
 • ноќно мокрење или енуреза

Помага и при :

 • асцит
 • акутни респираторни заболувања
 • рани
 • коњуктивит
 • блефарит

Во медицината нашла примена и кај :

 • диатеза
 • егзема
 • глисти
 • запек
 • анемија
 • метеоризам
 • Камен во бубрег
 • подобрување на метаболизмот
 • диспнеа
 • метеоризам
 • синдром на Мениер

А се користи и за лекување на :

 • дерматит
 • габични инфекции
 • псоријаза
 • фурункули
 • миопатија
 • дистрофија
 • парализа
 • нарушување на менструалниот циклус
 • ангина

Се покажала многу ефикасна кај :

 • скрофулоза
 • хемороиди
 • цистит
 • жолтица
 • јадеж, чешање
 • херниа или кила

Полипите, габичните болести, ноќното мокрење и аскаридозата – се проблеми кои  ќе поминат побрзо ако во комплексниот третман  вклучиме средства за надворешна и внатрешна употреба врз основа на линарија. Искуството од векови покажа дека таа може да помогне во енцефалопатија, кардиопатија и мускулна атрофија.

Во народната медицина линаријата се користи како антивоспалително и против глистно средство, кое се користи за скратен здив(диатеза), жолтица, главоболки, вртоглавица придружена со повраќање (Миниеров синдром),  ноќно мокрење (енуреза), разни кожни болести.

Лековитите својства на линаријата доволно широко и одамна се применуваат во народната медицина. Во народната медицина со одлични ефекти се користи кај диспнеа, асцит, главоболки, вртоглавица (придружена со повраќање), при болести на мочниот меур, ноќно мокрење, хемороиди, диатеза, анемии, цистити, камен во бубрезите, аскаридоза, почетен стадиум на хипертрофија на простата, а исто така за лечење на гихт – одличен ефект ако е помешана со троскот. При хемороиди се употребува како одвнатре, така и однадвор во форма на мелем. Линаријата е одлична при запек и подуен стомак, како средство за слабеење, а исто така се употребува при кашлица со своите експекторантни својства.

Се употребува и за подобрување на работата на цревата, посебно на желудникот, спасува од гасови при метеоризам, го засилува одделувањето на жолчен сок, мокрача, пот, лечи воспалителни процеси на дишните патишта. Во народната медицина уште се користи и за ангина, при габични заболувања, лишаи, скрофули и жолтица.

Линаријата се користи во многу лекови, на пример, во тибетската медицина, таа се користи за оток на зглобовите, надворешно се препорачува за болки во зглобовите во форма на мелем во исто време земана и внатрешно. Во германската медицина линаријата ја употребуваат за лечење на воспаление на бубрезите, мочниот меур и при задршка на мокрачата.

Линаријата доволно широко се употребува во домашната дерматологија и козметологија во вид на масти или мелеми или во некој друг вид, различни кожни заболувања, габични заболувања, егземи, псоријаза, скрофули, жолтица, рани, чиреви, лишаи, дерматитис, брадавици, полипи, фурункули, акни, осипи, чирови, како и шампони за чешање, првут и губење на косата и за подобар раст на косата.

Билката се користи во традиционалната медицина, обезбедувајќи помош за голем број заболувања. Дивиот лен се користи како природно средство за лекување : има дејство да стега, го нормализира метаболизмот, аналгетик, има антитоксично дејство, анти-воспалително дејство, антихелминтик – антипаразитен, антисептик, дијафоретик, диуретик, холеретик, тоник, експекторант, го намалува крвниот притисок, го стабилизира ритамот на срцето, има општо прочистувачко дејство, го подобрува тонусот на мускулите на грлото на матката и цревата. Сите овие својства на растението биле откриени во античко време, и оттогаш линаријата ја ценат билкарите и традиционалните исцелители.

При развојот на едем, дури и асцит, на пациентот му се препорачува да се применат терапевтски средства подготвени од див лен. Обезбедувајќи брз и моќен диуретичен ефект, тој најефективно ги отстранува вишокот течности од телото и во исто време има здрав ефект врз бубрезите. Затоа што  ги ослободува од токсични материи, песок и мали фракции, а исто така ги отстранува воспалителните процеси. Покрај тоа, бидејќи е голем антисептик, линаријата придонесува за уништување на патогени кои се одговорни за многу проблеми со бубрезите, мочните канали  и мочниот меур. Оваа билка може да се нарече практично универзален лек за лекување на болести на уринарниот систем.

За многу заболувања на црниот дроб поврзани со токсини кои го оштетуваат органот, билкарите препорачуваат употреба на препарати базирани на линарија. Дивиот лен ви овозможува целосно чистење на телото. Под влијание на линаријата, се обновува здравата циркулација на жолчката, а од тоа произлегува црниот дроб да се ослободи од токсините, наслагите и штетниот холестерол. Исто така, ги елиминира воспаленијата и го стимулира регенерирањето на клетките погодени од патолошки процеси.

Благотворно дејствува на крвотокот, растението помага да се справиме со анемијата, брзо да ја врати нормалната апсорпција на железо и да спречи разни помали внатрешни крварења. Покрај тоа, што ја чисти крвта од токсични супстанции и тешки метали, дивиот лен помага и да се подобри нејзиниот состав.

Бронхитисот нема да трае долго ако се третира со лек направен од линарија. Тоа придонесува за брзо разредување на густиот секрет и негово отстранување при кашлање од бронхиите. Штом билката го расчисти респираторниот систем од вискозниот спутум (густиот секрет), исчезнува бронхитисот. Покрај тоа, со употребата на линаријата се намалува речиси до веројатност нула   враќање на болеста и развојот на пневмонија.

Како и многу лековити билки, линаријата добро се справува со гнојни рани и чирови, а по заздравувањето помага да се избегнат лузни на кожата.

Разните проблеми со дебелото црево се уште една област за примена на линаријата. Таа во најкус можен рок ја елиминира непријатноста и ја подобрува состојбата на пациентот.

 

Мелемот од линарија се препорачува за враќање на моторната активност при мускулна дистрофија, парализа, миопатија. Исто така  помага да се зајакнат и обноват тетивните рефлекси, да се зголеми силата во мускулите на екстремитетите.

Корисните својства на линаријата се следните:

 1. Брзо го отстранува запекот, ја подобрува работата на дигестивниот тракт.
 2. Отстранува отоци, го отстранува вишокот на течност од телото.
 3. Ја рестартира функцијата на цревата и бубрезите.
 4. Го подобрува апетитот.
 5. Се бори против габични заболувања, добро ги отстранува воспалителните процеси.
 6. Придонесува за брзо заздравување на рани, псоријаза.
 7. Има аналгетски ефект. Може да се користи кај истегнување на лигаменти.
 8. Го подобрува имунитетот, ја подобрува општата состојба на човекот.

Контраиндикации од примена на линаријата

Препаратите од линарија не смеат да ги употребуваат:

Бремени жени

Жени кои дојат

Деца до возраст од 3 години

Лица кои страдаат од потешка форма на хипертензија

Лица со тешки заболувања на срцето

Коментари

коментари